Západné Zadunajsko

ZALAKAROS : je jedno z najznámejších maďarských kúpeľných miest a svojou termálnou vodou je známe po celej Európe.

LENTI :  Jednou zo zaujímavostí Göcsejskej krajiny je sieť lesnej železnice o dĺžke asi 109 km, nachádzajúcej sa v prekrásnom prírodnom prostredí lesov Zali. Prepravuje veľké množstvo vyťaženého dreva do drevospracujúcich fabrík v obciach Lenti a Csömödér,  ale prostredníctvom štátnych železníc MÁV aj do vzdialenejších cieľov.

Osobná preprava je prevádzkovaná na úseku dlhom 32 km, spája obľúbené turistické ciele regiónu. Vychádzajúc z obce Lenti dopraví turistov do lesov Zajdai, k rybárskemu jazeru Csömödér, do termálneho kúpaliska v Bázakerettye a Centra voľného času v Kistolmács (rekreačné a rybárske jazero).

V blízkosti trate vedie niekoľko turistických chodníkov a cykloturistických trás. Po trase sa nachádzajú kaplnka v Mároku, arborétum Budafa, viac - storočný kostol v Páka, rodný dom presláveného profesora Öveges (fyzika) a kaštieľ Szapary v Szécsisziget. Jedným z najpopulárnejších turistických cieľov sú termálne a zážitkové kúpele v Lenti. Pri konečnej stanici v Lenti sa nachádza Výstava lesníctva a histórie železníc pod názvom „Poklady Göcsej – les a strom“.

S nádherným výhľadom sa môže pýšiť hrad Lendvi pochádzajúci  z 12. storočia. Dnešnú formu nadobudol v 18. storočí.  Hrad poskytol domov  Lendvaiskej galérii  a   múzeu  a nepretržitým výstavám.

Na Lendvanskej  hore bola postavená Vianrium – vyhliadková veža 53,50 m vysoká, s prízemím a s 9 poschodiami. Architektom je Oskar Virag. Veža má plochu  293 m2,  má oceľovú  konštrukciu  a na vrchu bola vytvorená sklená vyhliadka, odkiaľ vidíme  4 krajiny : Slovinsko, Maďarsko, Chorvátsko a Rakúsko. Vežu môže navštíviť naraz 50 návštevníkov. Na vrchol vedie 240 schodov, ale dostať  sa na vyhliadku je možné aj pomocou výťahu. Na prízemí návštevníkov pohostí reštaurácia, možnosť zakúpenia upomienkových predmetov, informačné centrum. Vedľa vyhliadky je dom, ktorý  ponúka domácu gastronómiu a vína.

Náš TIP   Thermal Hotel Balance **** Lenti

ZALAKAROS : je jedno z najznámejších  maďarských kúpeľných miest  a svojou termálnou vodou je známe po celej Európe.  Nachádza sa v župe Zala v Maďarsku. Má  1750 obyvateľov a je to najmenšie  maďarské mesto. Mesto sa nachádza juhozápadne od Balatonu,  neďaleko Malého Balatonu. Prvá zmienka o osade menom Korus pochádza z roku 1254. Novodobá história pre Zalakaros sa stala v roku 1962, kedy prieskumnými vrtmi  boli objavené termálne pramene a v roku 1965 boli otvorené prvé termálne kúpele . Alkalická voda používaná v kúpeľoch pochádza z hĺbky 2000 m a jej pôvodná teplota je 96  °C. Obsahuje chloridy, jód, bróm, fluór, síru, sodík, draslík, horčík, železo, mangán, kyselinu metaborovú, kyselinu kremičitú a voľný oxid uhličitý. Používa sa predovšetkým pre liečbu chorôb pohybového ústrojenstva .
Z iného zdroja  pochádza voda používaná v termálnych kúpaliskách. Jej pôvodná teplota je 53 °C, obsahuje chlorid sodný a hydrogen uhličitan. Pomáha k liečbe gynekologických, kľbových a kožných ochorení.

Srdcom Zalakarosu sú kúpele Gránit, ktoré sú zamerané na „liečebné a wellness“ cieľové skupiny, avšak svojou vodnou plochou 5000 m2 ponúkajú relaxáciu pre všetky vekové kategórie.

Zalakaros a jeho okolie je priam výzvou pre milovníkov aktívneho odpočinku. Kopcovité okolie je ideálne pre pešiu turistiku a výlety rôznych stupňov obtiažnosti. Údolie Zala a okolie Malého Balatonu je  nížinná oblasť , výborná pre vyznávačov terénnej cykloturistiky.

V okruhu niekoľkých kilometrov od mesta si môžu návštevníci vyskúšať vyhliadkové lety a lety teplovzdušným balónom.Kis-Balaton /Malý Balaton/ – vzdialený iba 15 km od Zalakaros-u, je osobitne chránená prírodná rezervácia. Jeho jedinečné chránené vtáctvo možno vidieť prechádzkou cez drevený most na ostrov KanyaváriV bezprostrednej blízkosti Malého Balatonu sa nachádza neobvyklá rezervácia byvolov, kde žije takmer 250 byvolov. Návštevníci môžu pozorovať správanie sa týchto zvierat na 1, 5 km dlhej prechádzkovej trase.

Na okraji lesa sa nachádza drevená veže – rozhľadňa, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a jazierko, v jasom počasí aj na Balaton a pohoria Keszthelyu. Z rozhľadne vedú príjemné cestičky na lesnú prechádzku do oblasti lesoparku. Vedľa rozhľadne sa nachádza bufet – vináreň. Rozhľadňa je otvorená po celý rok, vstupné nie je.

Novým centrom voľného času v meste Zalakaros- Umelé jazero - bolo vytvorené pomocou vody priamo z kúpeľov Gránit. Cez podzemný kanál pretečie  denne 600 - 1000 m3 termálnej vody do jazera, vďaka čomu vzniklo krásne jazero s rozlohou 12900 m2 a maximálnou hĺbkou 1,8 m. Návštevníkov očakáva uvítacia budova s 15 m vysokou vyhliadkovou vežou, Pavilón zvukov s prezentáciou rôznych tónov a rezonancií, Labyrint s možnosťou spoznania rôznych hornín, meditačný priestor svetiel s ukážkou svetelných zmien v dôsledku pohybu Zeme.

Mesto Zalakaros pravidelne organizuje koncerty a divadelné predstavenia pod šírym nebom. Niekoľkokrát do roka sa tu koná festival piva, vína a kvetov, ktorý priťahuje tisíce turistov. Programy spestrujú rôzne kultúrne podujatia – pouličný karneval, operetné večery, koncerty.

Náš TIP : Belenus Thermal Hotel*** Superior 

GOSZTOLA : na kopcoch a medzi pohorím Zala uprostred borovicového lesa sa ukrýva malá dedinka nazývaná Gosztola.Dostatočne ďaleko od hluku sveta, kde len vtáky spievajú, môžete doslova vychutnať čerstvý vzduch a ponoriť sa do ticha ... – toto je to miesto, ktoré vás srdečne očakáva!

Prvá zmienka o názve obceGosztola pochádza z roku 1237 pod názvom Gosztolya, ktorého meno SlávskeGosztil sa zmenil na maďarské miestne meno. V priebehu rokov vlastnilo dedinu niekoľko rodín, vrátane Hahota, BánffyAlsólendvy až do 15. storočia, grófa Széchenyiho v 18. a 19. storočí a rodiny Szapáryovcov. Obyvatelia obce žili v lese, s malou pôdou,živili sa pestovaním viniča a sliviek, chovom zvierat.  Ich unikátne domy boli postavené z dreva a hliny, pokryté trstinou. Po druhej svetovej vojne sa rozvoj obce úplne zastavil, obec sa stala ešte izolovanejšou, na juhoslovanskej hranici nemohli miestni obyvatelia dúfať v rozvoj. V tej dobe neviedla  ani asfaltová cesta do dediny, takže prístup bol ešte ťažší a na jeseň a jartunajšiemu obyvateľstvu zrážky  veľmi komplikovali život.Škola v dedine nebola, deti sa chodili vzdelávať do okolitých dedín. Aj nedostatok práce bol príčinou, že sa ľudia odsťahovali do neďalekoLenti alebo Rédics. Možno je to dôvod, prečo sa obec 56 domov a 215 obyvateľov pomaly vyľudnila.  Počet obyvateľov v 70.-80 rokov sa znížil počet obyvateľov na 10 ľudí. Dnes sa toto číslo rozrástlo na vyše 20 ľudí, najmä vďaka prirodzenej atraktivite obce.

Od konca deväťdesiatych rokov hrá cestovný ruch v živote malej dediny  čoraz významnejšiu úlohu aj vďaka postaveniu krásneho hotela.

Krásna príroda obklopená lesmi zaznamenala veľkolepý rozvoj.
V súčasnej dobe prechádzky po ulici Gostola ponúkajú pekný pohľad na krásny domy, elegantné záhrady a môžeme sa kochať rozprávkovým borovicovým lesom a nadýchať sa čistého vzduchu.

Náš TIP: Gosztola Gyöngye Spa & Élményhotel 

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.