Zadunajsko

V krajinnej oblasti, nachádzajúcej sa západne od Budapešti a severne od jazera Balaton, nájdeme na jednom mieste všetko.

V krajinnej oblasti, nachádzajúcej sa západne od Budapešti a severne od jazera Balaton, nájdeme na jednom mieste všetko, čo môže spestriť cestovanie po krajine a príjemné strávenie dovolenky: „kráľovské mestá”, romantické horské oblasti, záhrady vábiace na prechádzku, svetoznámy porcelán pre zberateľov a pre tých, čo hľadajú pekný darček. Nedotknuté lesy, veľké nížiny a údolia ukrývajúce sa medzi kopcami jemných kriviek charakterizujú pestrofarebnú krajinu južne od Balatonu; je to oblasť ohraničená Dunajom a južnou hraničnou riekou Dráva. Južná časť Panónska, niekdajšia rímska provincia, kde sa nachádza starokresťanský cintorín Pécsu, UNESCO vyhlásilo za súčasť svetového dedičstva. Táto oblasť sa vyznačuje príjemným podnebím, čistým ovzduším, láka turistov na zaujímavé túry a je bohatá na prírodné krásy a historické pamiatky. V kopcovitej oblasti hraničiacej so Slovinskom a Rakúskom nájdeme na historické pamiatky najbohatšie mestá krajiny, kde sa nachádza klenot chráneného maďarského kultúrneho bohatstva - súbor budov Panonhalmského opátstva ktorý sa stal súčasťou svetového dedičstva. Mnoho návštevníkov zavíta do tejto oblasti, ponúkajúcej výborné možnosti na vodné túry a cyklistiku, do oblasti bohatej na výletné destinácie a dobré vína a vyznačujúcou sa subalpínskou klímou.

Región Západné Zadunajsko hraničí so Slovenskom a jeho wellness a liečebné kúpele očakávajú hostí s jedinečným charakterom a atmosférou. Bükfürdő, Sárvár, Hegykő, Zalaegerszeg a Lenti sú ideálnym miestom pre regeneráciu tela a duše, v Kehidakustány a Körmend môžeme pri kúpaní zažiť mediteránnu a v Szentgotthárd zas tropickú atmosféru. Po aktívnom objavovaní regiónu pri Dunaji, oblasti Szigetköz (Malý žitný ostrov) poskytnú najlepšiu úľavu termálne kúpele v Lipót a Mosonmagyaróvár.
Objavte krásy nedotknutej prírody pešo, na bicykli alebo z člna, oblasť Szigetköz, pohoria Soproni- a Kőszegi-hegység, kopce Őrség a Zala, alebo navštívte významné miesta regiónu, ktoré sú zaradené do Svetového dedičstva UNESCO: okolie Neziderského jazera Fertő-táj a benediktínske opátstvo v Pannonhalma.

V historickom centre Maďarska, od Dunaja po Balaton, na území skoro 3 žúp sa nachádza turistický región Stredné Zadunajsko. Na každom kroku môžeme vidieť bohaté dedičstvo maďarskej histórie, ale dnes sa realizovali aj početné investície a rozvinul sa zdravotný turizmus a wellness. V „meste kráľov“ v Székesfehérvár sa po rekonštrukcii minulý rok otvorili historické kúpele „Árpád“, pôvodne postavené v 1905 v secesnom štýle  s kupolou. V „meste kráľovien“ Veszprém by ste okrem hradného areálu mali navštíviť aj trasu aktívneho odpočinku „Kláštory a záhrady pod hradom“ (trasa túry, tematické ihriská až po ZOO, ktorého najnovšou pýchou je Africký dom).

V Bakony si môžete vybrať z túr zbierania liečivých rastlín a dobrodružný park SobriJóska. Bakonyi Kalandpark je vhodným miestom pre rodiny s deťmi a firemné tréningy zamestnancov. Pohoria lákajú aj poľovníkov. „Slnečné jazero“ Velencei-tó je ideálnym miestom pre vodné športy, kúpanie, ale môžete ho navštíviť vkaždom ročnom období.

Mesto Bük  sa nachádza v severozápadnej časti Maďarska na  úpätí Álp a má vyše 3000 obyvateľov. Svojej medzinárodnej a domácej popularite vďačí liečivý termálnym kúpeľom.

Termálne a zážitkové kúpele v Bükü sú jedným z najväčších v Maďarsku, sú však populárne v celej Európe. V roku 1900 z hĺbky namiesto hľadanej nafty začala vyvierať liečivá termálna voda. Tento objav dokonale prevrátil život tunajšieho obyvateľstva, ktoré je dnes vďačné svetovej popularite. Zo začiatku kúpele navštevovali len obyvatelia z blízkeho okolia, na začiatku 60. rokov bol vybudovaný prvý bazén s termálnou vodou,  a tak sa stali kúpele druhými najväčšmi liečebnými kúpeľmi v Maďarsku, ktoré uspokojujú všetky požiadavky návštevníkov.

V Bükfürdő je po celý rok k dispozícii park o 13 hektároch,  kde je  11 vonkajších bazénov, 4 polokryté, plavecký bazén 50 x 20 m.  Termálna voda  nielen lieči reumu kúpeľnou liečbou, ale pomáha aj ako pitná kúra pri problémoch trávenia.

V roku 2002 sa vďaka štátnej podpory uskutočnila rekonštrukcia kúpeľnej budovy, rozšírili sa služby, a tak dnes kúpele vyhovujú všetkým požiadavkám 21. storočia.

Náš TIP: Hotel Piroska****

Mesto Sopron, situované na úpätí Álp, sa nachádza neďaleko západných hraníc Maďarska 60 km od Viedne a 220 km od  hlavného mesta  Budapešť. Je to mesto múzeí, konferencií a festivalov a sídli tu Západomaďarská univerzita. Je to  druhé najbohatšie mesto v Maďarsku  s množstvom historických pamiatok. Sopron a jeho okolie  skrýva obrovský turistický potenciál. Neďaleko obce Rákos je slávne miesto prelomu hraníc Sopronpuszta, pred 20 rokmi  tu padla „ železná  opona “...

Centrum mesta obklopuje stredoveká  stena v tvare prsteňa, ktorej pravidelný oválny tvar je ojedinelý v Európe. Vnútorná časť mesta s kľukatými uličkami a očarujúce  námestia, klenuté brány, balkóny, umelecké, historické pamiatky, verejné budovy a mestské hradby predstavujú jedinečnú umeleckú hodnotu. Mesto ponúka  svojim návštevníkom Petőfiho divadlo,  Jaskynné divadlo Fertőrákos, hrady, múzeá a koncertné siene. Mesto je vyhľadávaným klimatickým sanatóriom vďaka subalpskej vysokohorskej klíme. Čisté, liečivé  alpské  ovzdušie, rozhľadne, termálne pramene, príjemné hotely a sanatórium ho robia jedným z najkrajších a najpríjemnejších rekreačných oblastí Maďarska.

Známe sú aj akostné vína z vinárskej oblasti Sopron, ktoré patria k neodmysliteľnej súčasti návštevníkov tohto kraja. Hory Sopronu svojimi cyklámenovými a gaštanovými lesmi a  krásne okolie ponúkajú romantické prechádzky a prežitie ideálnej dovolenky, bezstarostný odpočinok a liečenie. Mesto dostalo zaslúžene v roku 1975 Zlatú medailu – cenu Chránených prírodných pamiatok v Európe.

Náš TIP: Hotel Sopron****

Liečivé a zážitkové kúpele  KehidaTermál sú tu pre vás po celý rok !

Svojim návštevníkom a hotelovým hosťom kúpele ponúkajú vodnú plochu o rozlohe  2.400 m², interiéry so stredozemnou  atmosférou, 13 bazénov, 94 metrov dlhý obrítobogán, vnútorné kamikadze tobogány , vnútorné bazény s termálnou a liečivou vodou o teplote 34-36 °C,  s ostrovom s vírivkou, divokú rieku, detský bazén, pool bar  a ďalšie atrakcie.

žitkové kúpele sú  trojpodlažné zážitkové kúpele garantujúce pôžitok pre všetkých členov rodiny v lete aj v zime. Z vnútorného bazénu sa dá preplávať do vonkajšieho bazénu, kde na vás čakajú rôzne masážne trysky a ďalšie zážitkové atrakcie na čerstvom vzduchu.  Pre rodiny s deťmi je pripravený detský bazén, detská šmýkačka, relaxačná izba pre mamičky s dojčatami, vybavenýprebaľovacíkútik s hračkami.

Kúpalisko

Vonkajšie kúpalisko je skutočným  letným osviežením, ale poskytuje neskutočný zážitok aj v zime.  Dokonalý odpočinok počas horúcich letných dní umožňuje výborne vybavené kúpalisko, kde sa nachádza pool bar, detský bazén, plavecký bazénso studenou vodu, bazén s umelými  vlnami, tobogány a viac ako 1500 lehátok. V zime vznášajúca sa para nad horúcou vodou zaručí dokonalú relaxáciu aj po tých najstresujúcejších dňoch.

Liečebné kúpele

Certifikovaná  hydrogen-uhličitá liečivá sírna voda s vysokým obsahom vápnika a horčíka je v Maďarsku  jedinečná a poskytuje možnosť oddychu a vyliečenia. Liečivou vodou je naplnený vonkajší sediaci a plavecký bazén a vo vnútorných priestoroch sa nachádza sedací bazén a bazén s podvodnouatrakciou a masážnou tryskou na krk – kúpeľ v 36-38 stupňovej  liečivej vode vám zaručí  dokonalé relaxovanie a síra, nachádzajúca savo vode, ovplyvňuje regeneráciu kľbov a kože.

Saunová oáza robí  zázraky s telom, blahodárne pôsobí na pokožku,rozprúdi krvný obeh, vyčistí dýchacie cesty a osvieži  myseľ. Saunová oáza poskytuje : fínske sauny, infrasaunu, parnú a aroma kabínu, vírivku, Kaneippový bazén, studený ochladzovací bazén, medové, ľadové a soľné saunové ceremoniály.

Náš TIP : Kehida Termál Hotel****Kehida Termál Dom Hertelendy****, Kehida - Zážitková dedina***

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.