Stredné Zadunajsko

Termálne jazero Hévíz je najväčším biologicky aktívnym a prirodzeným termálnym jazerom na svete.

HÉVÍZ : je mesto v Maďarsku  v Zalianskej župe. Má rozlohu 831 ha a žije tu 4 685 obyvateľov (1. Januar 2014). Termálne jazero Hévíz je najväčším biologicky aktívnym a prirodzeným termálnym jazerom na svete, ktoré poskytuje celoročný vonkajší kúpeľný zážitok. Teplota vody v jazere je výsledkom zmiešania teplých a studených prameňov z hlbín zeme. Z jaskyne za sekundu sa dostane na povrch 410 litrov vody, ktorá má až 40°C. Vďaka tejto obrovskej rýchlosti prúdenia vody sa voda v jazere za tri a pol dňa úplne obnoví , a preto je stále čistá a svieža. Zázračné pôsobenie vody poznali už aj naši predkovia. Archeologické vykopávky svedčia o tom, že už aj na konci kamennej doby tu žili ľudia. Základy termálnej „kúpeľovej kultúry“ položili Rimania v II. storočí pred naším letopočtom (ďalej len n.l.) .Už aj v tejto dobe si ľudia vychutnávali teplé aj studené bazény v budove „VillaRustica“ v meste Hévíz. Za  významný rozvoj kúpeľov môžeme ďakovať rodine Festeticsovcov z XVIII. storočia. Vtedy začali skúmať a aplikovať liečivé účinky termálnej vody.

Bezohľadu na počasie a na ročné obdobie si môžeme byť istí,  že sa nájdu na obrovskom 46350 m2 povrchu jazera práve kvitnúce lotosy.  Jazero v lete môže dosiahnuť aj 36°C teploty. Pohodlné je relaxovať pod slnečnými terasami na ležadle. Biologickú stabilitu jazera potvrdzuje nezmenená teplota vody, ktorá neklesne ani v najchladnejšom počasí pod 24 C°.

Mesto Hévíz so svojimi osviežujúcimi farbami a voľnou atmosférou sa stáva ideálnym miestom pre oddych, na liečenie, na relaxáciu a aj na fyzické i psychické osvieženie. Mesto a aj jazero je ľahko dostupné.

Autom: z Bratislavy je najrýchlejšou možnosťou na diaľnici 4, z Košíc na diaľnici M3 a M7, ale pre krajší cestovný zážitok sa oplatí zvoliť si trasu z diaľnice M7 hlavnú cestu 71, čo sa nachádza na severnej časti maďarského „mora“ Balaton.

Mestskou hromadnou dopravou ,  autobusovou dopravou z Budapešti ,  alebo vlakom je ľahké sa dostať do mesta Keszthely, a odtiaľ na vás čaká iba 15 minútová autobusová trasa do Hévízu.

Náš TIP ponúkame  Lotus Therme Hotel & Spa *****

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.