Severné Maďarsko

Najväčšími lákadlami regiónu Severné Maďarsko sú kúpele, hrady a víno.

Počas potuliek po horách a dolinách Severného Maďarska a prechádzok ulicami jeho miest a obcí môžete natrafiť na mnohé klenoty, ktoré by ste inde v Maďarsku márne hľadali. Najväčšími lákadlami regiónu Severné Maďarsko sú kúpele, hrady a víno.

V obci Hollókő sa nachádzanajväčší a najvýznamnejšísúbor 58 chránených historických pamiatkových objektov v Maďarsku zachovaných na pôvodnom mieste a v pôvodnom stave z 15. storočia. Obec bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Krasová oblasť Aggtelek – lokalita svetového dedičstva – skrýva množstvo pokladov na povrchu aj podzemou. Na území krasu sa nachádza takmer 300 jaskýň, ktoré boli zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 1995. Nachádza sa tu aj najdlhšia jaskyňa Maďarska - 2 milióny rokov stará jaskyňa Baradla dlhá viac než 25 km, ktorá prechádza aj štátnou hranicou so Slovenskom a je najznámejšou jaskyňou. Archeologické nálezisko v Ipolytarnóci je chráneným územím, kde sa nachádzajú skameneliny exotických rastlín, stôp pravekých zvierat a obrovských subtropických stromov zachované vo vulkanickom tufe. Nálezy žraločích zubov a pozostatky rají sú jasným dôkazom, že sa tu kedys inachádzalo more (Paratethys). V pobrežnom bahne pravekej rieky sa zachovali stopy pravekých zvierat. Doterazsapodariloidentifikovaťviacnež 3000 stôp 11 druhovstavovcov (pramedveď, nosorožec). Nález takmer 100 metrov dlhej skameneliny stromu s obvodom 8 metrov na tomto území je doteraz najväčšou známou skamenelinou stromu rodu Pinus. Geologický náučný chodník vedúci z dna pravekého mora cez subtropický dažďový les po vrcholy sopiek návštevníkom umožňuje zažiť fantastické cestovanie v čase. K autentickému zážitku návštevníkov prispieva aj 3D film, v ktorom priamo pred očami divákov ožíva praveký svet s najbohatšou kvapľovou výzdobou v Maďarsku.

V obci Jósvafő sa z dôvodu zachovania genetickej čistoty plemena nachádza jediné stádo huculských koní v Maďarsku. Huculské kone boli vyšľachtené v oblasti Karpát a majú pravdepodobne veľmi blízko k starým druhom koní a sú geneticky príbuzné s koňmi, na ktorých pred tisícročím do Karpatskej kotliny prišli Maďari.

V obci Bükkszentkereszt môžete navštíviť zrejme najznámejšieho bylinkára krajiny Gyuri báčiho a môžete ho sprevádzať aj pri zbere liečivých rastlín. Obec je známa aj vďaka krištáľovo-čistému vzduchu, konskej farme a výstave predstavujúcej sklársku hutu.

Centrom regiónu Severné Maďarsko je historické mesto Eger, ktoré už dlhé roky patrí medzi najviac navštevované mestá krajiny, ktoré v uplynulých storočiach bolo dejiskom niekoľkých dôležitých udalostí a pre všetkých Maďarov je synonymom hrdinského obstátia, výdrže a lásky k vlasti. Mesto svoju vyspelú kúpeľnú kultúru „zdelilo” od Turkov, ktorú dnes reprezentujú  Turecké kúpele, pripomínajúce jedinečnú atmosféru a stavebný štýl tureckého obdobia, spolu s termálnym  kúpaliskom a inými pamätihodnosťami mesta. Termálna voda kúpeľov s obsahom radónu účinne lieči choroby pohybového ústrojenstva.    

Čo sa týka vína, okrem významnej tokajskej oblasti presahujúcej na Slovensko je mesto Eger domovom svojho veľmi známeho vína Egri Bikavér (Egerská býčia krv). Tam sa konajú jeho štvordňové slávnosti a má aj svoje múzeum.

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.