Puszta a Jazero Tisza

Táto nížina, ktorá hraničí s Ukrajinou a Rumunskom, zahŕňa päť žúp a Národný park Hortobágy (Hortobágyi Nemzeti Park).

Táto nížina, ktorá hraničí s Ukrajinou a Rumunskom, zahŕňa päť žúp a Národný park Hortobágy (Hortobágyi Nemzeti Park). Dediny nachádzajúce sa v tejto oblasti ukrývajú výnimočné poklady, hlavne bohaté zdroje liečivých prameňov, vďaka ktorým tu vznikli veľmi známe liečivé kúpele. Miesta ako Cserkésszőlő a Berekfürdő ponúkajú nevídané možnosti pre turistov, ktorí radi objavujú nové oblasti a územia. Táto oblasť krajiny je najslnečnejšia a zem poskytuje liečivú silu v podobe vodných termálnych prameňov a napomáha tak ľuďom so zdravotnými ťažkosťami k nabratiu síl a uzdraveniu.

Zamatovo jemná voda, obrovské zálivy, mŕtve ramená a ostrovčeky, veľké množstvo rýb a zveriny – takto by sme mohli charakterizovať jazero Tisa (Tisza-tó) uprostred Dolnej zeme (Alföld). Je druhou najväčšou vodnou plochou v celej krajine (127 km2 ). Plytká a rýchlo sa zohrievajúca voda je vhodná na kúpanie, hlbšie časti sú zas mimoriadne vhodné pre milovníkov vodných športov: jachting, vodné lyžovanie, surfovanie a ako na jedinom jazere v celej Európe si tu môžete zajazdiť aj na motorovom člne alebo na jet-ski. Popri pobreží (asi 80 km) sa vybudovali rekreačné strediská, verejné kúpaliská, kempingy, požičovne a iné zariadenia. Jazero Tisa (Tisza-tó) je druhým najväčším jazerom Maďarska a svojou 127 km2 rozlohou sa k iným jazerám nedá ani prirovnať: meniacou sa hladinou a mozaikou prostredia predstavuje skutočný svet divokej vody uprostred Dolnej zeme.

Rôznorodosť biotopu je vhodná pre ryby a bohatá rybia fauna zasa prospieva svetu vtákov. Takto vznikol v prírode zemský raj: jazero Tisza-tó, ktoré sa vyznačuje skutočným dobrodružstvom a aj tajomstvom pre člnkujúcich sa objaviteľov. Na turistov tu čakajú v Európe najväčšie plochy bieleho lekna a leknovca štítnatého, tisíce vtákov tiahnucich v jarnom a jesennom období, rarity zo sveta vtákov, po objavení túžiace lagúny, fošňové náučné chodníky a prechádzky v inundačných oblastiach!
Jazero Tisza-tó je jedným z ukážkových častí Národného parku Hortobágy a je súčasťou Svetového dedičstva.

V roku 2010 Európska komisia označila túto oblasť za „Znamenitú európsku destináciu“ a rieku Tisza titulovala za „Najsľubnejšiu destináciu s prírodnou vodou v Maďarsku“.

Druhé najväčšie jazero Maďarska sa dá obísť na bicykli po asfaltovom cyklistickom chodníku. Jazero Tisza-tó je obklopené 4-5 m vysokou hrádzou, ktorá pre cyklistov slúži ako vyhliadkové miesto. Počas cyklotúr majú dobrý výhľad na jazero, na ostrov a inundačný les. Cyklotrasu jazera Tisza-tó križuje medzinárodná cyklotrasa Eurovelo11, ktorá prechádza celou Európou od Nórska do Grécka. Pri 70-120 km okruhoch okolo jazera sa netreba trápiť s rôznofarebným označovaním, a tak aj amatéri bez akéhokoľvek väčšej prípravy môžu načerpať cyklistické zážitky. V Tiszafürede čaká na vás prvý inundačný dobrodružný ostrov Maďarska.
V malebnom prostredí, na idylickom ostrove jazera Tisza-tó čaká na dobrodruhov jedinečný zážitkový park: Császlód Ártéri Kalandpark. Tí, ktorí túžia po dobrodružstve, v tomto parku môžu okúsiť také zážitky, ako je lanové ihrisko so 140 prekážkami vo výške aj blízko zeme, stena na lezenie s vyhliadkovou vežou, 400 m dlhá lanová šmýkačka, lesné cvičisko a náučný chodník. Ponuku spestruje tiež ihrisko, minigolf, lukostrelecké ihrisko, zorbovanie, vodný klokan a mnoho ďalších hier.

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.