Južné Zadunajsko

Mierne zavlnená pahorkatina, nedotknuté lesy, široké roviny a romantické údolia charakterizujú krajinu južne od Balatonu.

Mierne zavlnená pahorkatina, nedotknuté lesy, široké roviny a romantické údolia charakterizujú krajinu južne od Balatonu, medzi Dunajom a južnou hraničnou riekou Drávou, ktorá pred tým tvorila juh rímskej provincie Panónia. Príjemné podnebie, čisté ovzdušie, mnoho zaujímavostí prírody, historické pamiatky a samozrejme termálne pramene a historický vinársky región sa ponúkajú k návšteve.

Villány - v tomto historickom vinárskom kraji vznikla ako na prvom mieste v Maďarsku vinárska cesta Villány-Siklós, prechádzajúca cez osem obcí. S ich vinárskou kultúrou sa návštevník môže oboznámiť v Múzeu vín (Bormúzeum, Bem u. 8.). Vyhľadávané miestne druhy červeného moku – modré porto, merlot, frankovka a kabernet – popularizuje každý rok v októbri festival červeného vína.

Siklós - hrad v tomto najjužnejšie položenom meste Maďarska je jedným z najzachovalejších stredovekých hradov v krajine. V svätyni farského kostola objavili reštaurátori najkrajšie nástenné maľby maďarskej gotiky 15. storočia a uznaním ich práce na obnove džamiebejeMalkoča (Vörösmarty u.) je cena Európa Nostra, udelená tomuto mestu.

Harkány - stará povesť hovorí, že keď čert oral na vrchu Szársomlyó, v brázde za pluhom mu vytryskla sírnatá voda. Je to voda považovaná za svetovú raritu, lebo ako jediná obsahuje rozpustený sulfidový ión, ktorý je v nej prítomný v plynnom skupenstve. To viedlo pred 200 rokmi k založeniu dnes už preslávených miestnych kúpeľov, ležiacich 25 kilometrov od mesta Pécs. Kúpeľný komplex zahŕňa aj kúpalisko (Kossuth Lu.7.) s prepadovými bazénmi vhodnými pre športových plavcov i pre deti. Nachádza sa v areáli trinásťhektárového parku, ktorý ponúka široký sortiment služieb, kvôli čomu je kúpeľný komplex tiež obľúbeným miestom oddychu pre celé rodiny. Tento kút južnej časti maďarskej  župy Baranya, ktorým preteká rieka Dráva, je veľmi bohatý na historické a kultúrne hodnoty, národopisné tradície a prírodné krásy. Villányska vinárska oblasť, o ktorej vzniku sa zmieňuje povesť o dievčati Harce a tunajšia prvá vinárska  cesta, Pécs - európske hlavné mesto kultúry v roku 2010, návštevné  stredisko Stará Dráva, Národný park Dunaj–Dráva, hrad Siklós a pamiatky z dôb tureckej nadvlády si po zásluhe vydobyli uznanie v celej Európe. Návštevníkov tohto kraja zaručene okúzlia dediny s jedinečnou atmosférou, maďarské stredoveké hrady a malebné kostoly. Počas jednej hodiny sa dostaneme do niekoľkých vinárskych oblastí alebo historických miest (Moháč, Osijek, Szigetvár, Pécs, Szekszárd, Pécsvárad, Kaposvár), ako aj do národných parkov. Prírodné hodnoty tunajšieho panenského kraja a Národného parku Dunaj–Dráva umožňujú našim hosťom príjemnú relaxáciu a odpočinok a premenia pobyt u nás v nezabudnuteľný zážitok.

Náš TIP   Dráva Hotel Thermal Resort *****

Pécs - záhadné hrobky z rímskej doby, turecké džamie s guľatými kupolami, štíhly minaret, jemne prepracovaná keramika značky Zsolnay, tajuplné obrazy maliara  Csontváryho, dekoratívne vzory od svetoznámeho Vasarelyho, začiatkom jari kvitnúce mandľovníky, útulné reštaurácie a kaviarne – to všetko je Pécs – po slovensky Päťkostolie. Mesto na južnom úpätí pohoria Mecsek (lat. Sopianae) bolo počas starého Ríma významným strediskom raného kresťanstva. Unikátnemu pamiatkovému komplexu nekropoly zo 4. storočia, pozostávajúcemu zo 16 stavieb, priznalo UNESCO štatút súčasti Svetového kultúrneho dedičstva. V meste sú najvýznamnejšie pamiatky na dobu 150 ročného tureckého panovania v Uhorsku. Pécs bolo v roku 2010 Európskym hlavným mestom kultúry.

Szenna muzeálna dedina (Rákóczi u. 2.), vybudovaná uprostred tejto živej obce takisto získala cenu Európa Nostra. Je to komplex pamiatok rozobraných na pôvodnom nálezisku a znovu poskladaných vo forme skanzenu tu vo voľnej prírode, ktorý návštevníkov oboznamuje s metódami stredovekého staviteľstva.

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.