Jazero Velence

Jazero Velence, patrí medzi tretie najväčšie jazero v Maďarsku a patrí medzi najteplejšie jazera v Európe.

Je tretie najväčšie jazero v Maďarsku. Nachádza sa neďaleko mesta Székesfehérvár. Jazero je známe vtáčou rezerváciou, ktorá sa tu nachádza. Nie je však verejnosti prístupná, aby sa tak zaručila ochrana vtákov žijúcich v rákosí, vodných a brodivých vtákov. Medzi prísne chránené hniezdiace vtáky patrí volavka biela a strieborná a kolpík biely.

Jazero je plytké, priemerná hĺbka je 1,5 metra. V letnom období je teplota vody v jazere 26 až 28 °C, preto je aj označované za jedno z najteplejších v Európe. Využíva sana rekreáciu a narybárčenie. Na vodnej ploche je možné sa prejsť na loďke či vyskúšať si windsurfing.

Zaujímavosťou jazera sú pohyblivé kamene a žulové bloky. Kamene boli vodou obrúsené do zaujímavých tvarov. V kameňoch môžeme rozoznať psa, leva, sfingu a medveďa. Tretina jazera je porastená rákosím. Rákosie tvorí úzke cestičky a ostrovčeky s tôňami. Táto oblasť jazera je preto vyhľadávaným miestom rybárov.

Od severného brehu jazera sa zdvíha pohorie Velencei-hegység. Pohorie ponúka rad možností peších túr. Väčšina rekreačných stredísk sa nachádza na južnom brehu jazera.

Vyhľadávaným rekreačným letoviskom je aj mestečko Agárd. Okrem upravených pláží na brehu jazera sa v mestečku nachádzajú termálne kúpele. V roku 2003 bol v Agárde vybudovaný nový kúpeľný komplex, jeho súčasťou je aj termálne kúpalisko.

Jazero Velence sa nachádza 40 km od Budapešti a 20 km od mesta Székesfehérvár. Vďaka výhodným  zemepisným a prírodným danostiam a postupnej regulácii koryta sa radí medzi najpríťažlivejšie turistické a rekreačné ciele Maďarska. Teší sa aj pomenovaniu „jazero slnečných lúčov“ vďaka 2050 slnečných hodín ročne.

Na jazere premáva pravidelná lodná doprava. Ak by ste radi spoznali tajomný vodný svet tŕstia, zúčastnite sa vyhliadkovej plavby!

Náš TIP :   Vital Hotel Nautis ****

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.