Budapešť

Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta,vzrušujúce mesto, ktoré sa dá objavovať na tisíc spôsobov.

(po maďarsky Budapest, v staršej slovenčine aj Pešťbudín) je hlavné a najväčšie mesto Maďarska, hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. Je meston so župným právom a tiež správnym centrom Peštianskej župy. Veľkomesto  vzniklo v roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných miest Budína (maď. Buda, nem. Ofen), Starého Budína  (maď. Óbuda) a Pešti (maď. Pest). Do roku 1918 bolo hlavným mestom Uhorského kráľovstva, v rokoch 1919  – 1945 Maďarského kráľovstva, po roku 1945 Maďarskej republiky . Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Dunaj na ploche 525 km², má 1,733 milióna  obyvateľov ( 2011 ).

Dunaj, ktorý preteká mestom od severu na juh v dĺžke 28 km, vytvára niekoľko ostrovov; najvýznamnejšie z nich sú Margitin ostrov  (Margitsziget) a 

Čepelský ostrov (Csepelsziget). Priemerný prietok dosahuje 2 330 m³/s. Rieka rozdeľuje mesto na dve časti s výrazne odlišným krajinným rázom. Zatiaľ čo ľavý pešťský breh je rovinatý, pravý breh je značne kopcovitý – Budínske vrchy (Budaihegység) dosahujú na území mesta výšku 527 m (Jánoshegy); najnižším miestom je hladina Dunaja (98 m). Centrum mesta leží v nadmorskej výške 105 m. V Budínskych vrchoch sa nachádza niekoľko turisticky prístupných jaskýň  (Pálvölgybarlang, Mátyásbarlang). Hlavným prírodným bohatstvom mesta sú početné termálne pramene , vďaka ktorým je Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta. Podnebie  je stredoeurópske, mierne kontinentálne. Priemerná januárová teplota je -2 °C, v júli zase 22 °C; ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 620 mm.

Vzrušujúce mesto, ktoré sa dá objavovať na tisíc  spôsobov. Metropola s nezameniteľnou dunajskou panorámou a  nefalšovanou atmosférou je domovom stoviek architektonických  a kultúrnych pokladov, desiatok múzeí, galérií, divadelných sál a koncertných hál. Magnetom pre turistov je hradná štvrť v Budíne s Kráľovským palácom, Matyášovým chrámom a snehobielymi vežami  rybárskej bašty. Pompézna budova Parlamentu ,  ktorá patrí medzi najkrajšie v Európe, uchováva korunovačné klenoty. Povinnou zastávkou je aj Námestie hrdinov a neďaleký hrad Vajdahunyad a Svätostánky  dvoch náboženstiev – Bazilika sv. Štefana a Veľká synagóga na ulici Dohány. Pokochajte sa výhľadom z Citadely na vrchu Gellért, ponorte sa do liečivých vôd niektorých z historických kúpeľov, naplánujte si prechádzku po Margitinom ostrove, potešte svoje ratolesti  návštevou ZOO, spoznávajte známe dunajské mosty z paluby lode.  Vychutnajte si obľúbené maďarské špeciality či medzinárodnú kuchyňu v elegantných reštauráciách, v typických čárdach, v noblesných kaviarňach, v historických cukrárňach alebo v trendových krčmách v ruinách. Nechajte sa uniesť  rušnými slávnosťami a fascinujúcim nočným životom. Zažite  Budapešť !

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.