Balaton a okolie

Balaton - nazývané aj „maďarské more” patrí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším rekreačným strediskám v Maďarsku.

Balaton - nazývané aj „maďarské more” patrí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším rekreačným strediskám v Maďarsku. Svojou rozlohou je najväčším jazerom v strednej Európe a jeho krása uchvacuje tak zahraničných turistov, ako aj domácich obyvateľov. Veľkou výhodou cestovania k Balatonu je jeho blízka vzdialenosť, pre cestovanie je možné využiť aj železničnú dopravu, ktorá vedie okolo celého jazera. Kúpele a wellness pobyty pri Balatone sa tešia čoraz veľkej obľube návštevníkov.Pre tých, ktorí sem prichádzajú, ponúka táto oblasť nespočetné možnosti oddychu, bohaté zážitky a skryté tajomstvá. V kotline obklopenej dávno vyhasnutými sopkami sa otvára zvláštny svet. Vyhasnuté čadičové vulkány sú dnes turistickým rajom.Spolu s romantickými zrúcaninami niekoľkých hradov vypovedajú o pohnutej minulosti tejto krajiny. Na pobreží Balatonu stojí viacero nádherných kaštieľov a kúrií, ktoré dodnes pripomínajú zlatý vek maďarskej šľachty.

Náš TIP: Hotel Marina-Port****

BALATONFŰRED :  je mesto v Maďarsku vo Veszprémskej župe v obvode Balatonfűred. Ide o významné kúpeľné a rekreačné stredisko. Je to najväčšie sídlo severného brehu Balatonu, niekedy je tiež nazývaný jeho hlavným mestom.  Oblasť dnešného Balatonfüredu obývali ľudia už v praveku. Doložené je aj osídlenie z čias Rímsekj ríše. Názov Füred je prvýkrát spomínaný v spise majetku Tihanského opátstva z roku 1211 . Štátne kardiologické sanatórium (Szívkórház) je so 429 lôžkami najväčším zariadením svojho druhu v Maďarsku. Účinky miestnej liečivej vody sú známe už od 17.storočia. Za kúpele bolo mesto oficiálne vyhlásené roku 1772.

Kossuthov prameň (Kossuth Lajos forrás) a ďalšie pramene v okolí nemocnice obsahujú voľný a viazaný  oxid uhličitý, železo , horčík , draslík, hydrogenuhličitan, vápnik, sodík, síru a ďalšie minerály. Voda z prameňov o teplote 14 – 15°C  je odvádzaná do budovy kúpeľov, kde sa ohrieva na 32 – 34 °C a následne sa používa na liečbu. Promenáda na brehu jazera nesie meno  indického spisovateľa , básnika a filozova Rabíndranátha Thákura  (Tagore-sétány), ktorý sa liečil v miestnych kúpeľoch a založil tradíciu zasadzovania stromov do miestneho parku. Dodnes tu zasadilo strom mnoho laureátov Nobelovej ceny a významných osobností z Maďarska i zo sveta (medzi mnohými inými napríklad indický duchovný vodca Gándhí, maďarský fyzik György Marx, ruský kozmonaout Valerij Kubasov alebo bývalý maďarský prezident Árpád Göncz ).
V parku je tiež veľa búst popredných maďarských osobností, napríklad Istána Széchenyiho, Ferenca Deáka a mnohých ďalších.
Na brehu jazera sú tiež sochy Jánosa Pásztora: Prievozník (Révész) a Rybár (Halász). Balatonfüred poskytuje mnoho príležitostí k turistike a rekreácii. V meste je prístav, platené pláže, kemp a niekoľko hotelov a penziónov.
V roku  1846 bol v Balatonfüredu spustený na vodu prvý parník Kisfaludy, čím sa začala lodná doprava na Balatone.

V tomto krásnom meste vám ponúkame hlavne pre skupiny Hotel Füred Spa & Konferencie ****

VESZPRÉM :  (historicky slov. Vesprím, Vesprým, Bezprím aj Bezperín, maď. Veszprém) je mesto v západnom Maďarsku  v Bakonskom lese. Je hlavným mestom Veszprémskej župy. Má rozlohu 12 693 ha a žije tu 64 339 obyvateľov (1. január 2011).

Priemysel textilný, strojársky, obuvnícky, potravinársky. Je to dopravná križovatka. V meste sú architektonické pamiatky, múzeá a univerzita ( 1949 ). Názov Veszprém pochádza zo slovenského osobného mena Bezprěm (meno je bohato doložené v textoch; jeho význam: násilný, opovážlivý, neznášanlivý; porov. staročeské bezpřěmný). Ešte v 16. storočí bol názov Bezperim a ešte v 20. storočí miestni Slováci mesto volali Bezperín.

Mesto je prezývané mesto kráľovien  podľa kráľovnej Gizelly Bavorskej, manželky  1. maďarského  kráľa Istvána ( Štefana ) – zakladateľa štátu, ktorí tiež založili maďarské biskupstvo a v rokoch 1001 kráľovná dala postaviť prvý  biskupský kostol Chrám Sv. Michala a vo Veszprémskom údolí kláštor pre mníšky.Podľa legendy tu bolo zhotovené rúcho, ktoré  sa stalo plášťom pri konrunovácii maďarských kráľovien. Gizella svoj vyšívaný plášť darovala  tunajšiemu kostolu a týmto gestom sa mesto stalo mestom kráľovny a od roku 1216 potvrdzuje  zákon o korunovácii kráľovien, ktoré korunoval veszprémsky biskup a od 14. storočia aj župan.

Mesto je prezývane aj ako univerzitné mesto, ktoré má viac ako 10000 poslucháčov , ponúka bohaté kultúrne vyžitie ( viď. programy ).

Veľkým lákadlom je aj Veszprémska ZOO , ktorá nesie meno kalmana Kittenberga, známeho cestovateľa a bádateľa orientovaného na Afriku. ZOO leží vo Fejesovom údolí ( Fejes-  Völgy ) a je z centra mesta krátkou prechádzkou  ľahko dostupná.  Veszprémska ZOO je prvou a najväčšou ZOO na maďarskom vidieku.

 Náš TIP Hotel Villa Medici ****

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.