Zaujímavosti

Zoologická a botanická záhrada mesta Budapešť je jednou z najstarších ZOO na svete. Brány otvorila 9. augusta 1866.

ZOO BUDAPEŠŤ :  Zoologická a botanická záhrada mesta Budapešť je jednou z najstarších ZOO na svete. Brány otvorila 9. augusta 1866. Z dnes existujúcich novodobých zoologických záhrad na svete je len 24 starších, ostatných viac než 1000 bolo otvorených neskoršie. Zoologická záhrada s rozlohou 10,7 ha sa nachádza v severozápadnej časti Városliget (Mestský háj), od roku 1986 je prírodnou rezerváciou. Od jej založenia až do 50-tich rokov 20. storočia, keď založili prvé zoologické záhrady na vidieku, bola jedinou inštitúciou krajiny podobného typu. Dnes je jednou z najnavštevovanejšou verejnou kultúrnou inštitúciou, ročne ju navštívy cca. 1,1 milióna ľudí.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

ZOO VESZPRÉM  KÁLMÁNA KITTENBERGA :  Tretia najväčšia ZOO v Maďarsku  ZOO vo Veszpréme je 3. najstaršou zoologickou záhradou v krajine po budapeštianskej a debrecínskej. Bola otvorená 1. augusta 1958, len niekoľko mesiacov po debrecínskej zoo. Nesie pomenovanie po Kálmánovi Kittenbergerovi, známemu bádateľovi Afriky. Jeho busta stojí pred vchodom do záhrady. Zoologickú záhradu každoročne navštívví cca. 200 000 ľudí. Najväčší dôraz sa kladie na ochranu prírody a výuku. Najznámejším „obyvateľom” zoologickej záhrady bol šimpanz menom Böbe, svojou hravosťou a vynaliezavosťou sa stal svojou hravosťou a vynaliezavosťou sa stal najznámekším zvieraťom krajiny. Bol obsadený do niekoľkých filmov. Zahynul v roku 1970, je pochovaný v zoologickej záhrade. Poloha Zoologickej záhrady mesta Veszprém je najkrajšia spomedzi všetkých záhrad v krajine. Nachádza sa v doline Fejes-völgy. Nakoľko je terén veľmi členitý, aj rekonštrukčné práce sú veľmi náročné.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

ZOOPARK  BUDAKESZI  VADASPARK : Na území bývalého oddychového lesa môžete pozorovať voľne žijúce zvieratá v ich prírodnom životnom prostredí. Popri tom ustanovizeň ponúka širokú paletu športových a rodinných voľnočasových aktivít. Po odborne vyznačených chodníkoch a z posedov môžete sledovať jelene, srny, diviakov a niektoré druhy dravcov. Prichádzajúcich návštevníkov víta na čistine Szilfa-tisztás zrubový hrad a javisko. Na ploche 26 ha zooparku sú k dispozícii parkovisko, oddychový park, ohniská a turistické chodníky. Zoopark Budapeszi Vadaspark sa rozpiestiera v krásnom údolá hôr prilahlých Budapešti, vzdialené od dvojmiliónovej pulzujúcej metropoly len 20 minút. Poslaním zooparku, ktorý bol otvorený v roku 1979, je prezentácia pôvodných divých druhov zvierat v ich prírodnom prostredí.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

ZOO MISKOLC - ZOOLOGICKÁ ZÁHRADA A PARK KULTÚRY :  Zoologická záhrada v meste Miskolc, ktorá bola pôvodne zooparkom, prezentuje prírodné prostredie oblasti Bükk a divú zver krajiny. Vďaka postupnej modernizácii žijú všetky druhy v podmienkach podobných prírodným. Prechádzajúc sa v lesnom prostredí uvidíte 600 jedincov 150 druhov zvierat. Žije tu jediný pár guerézy v Maďarsku. Nachádza sa tu jedna z najväčších svoriek vlkov v Strednej Európe.  Najobľúbenejšími atrakciami sú voliéra so vzácnymi druhmi papagájov, prietor s madagaskárskymi polopicami, bengálske tigre, leopardy, rysy a africké druhy zvierat: ťavy, pštrosy a veľká rodina surikát. Zaujímavosťou ZOO je otvorená galéria sôch, venovaná známym európskym prírodovedcom, ktorí zasvätili svoj život modernej kultúre chovania zvierat v zajatí, teda v podmienkach zoologických záhrad. Sú vystavené aj sochy vyliate z bronzu vyhynutých druhov. Sú mementom, aké nenapraviteľné škody môže človek spáchať v prírode svojim neuváženým správaním.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

ZOO NYIREGYHÁZA :  V ZOO Nyíregyháza žije 2300 jedincov 250 druhov živočíchov, z piatich kontinentov. Ich životné prostredie, výbehy ohraničené vodnými kanálmi sú veľmi podobné ich prírodnému životnému prostrediu. Sóstó je po budapeštianskej ZOO druhou najväčšou zoologickou záhradou Maďarska.

Tematické celky ZOO :  4 najväčšie tematické celky sú Polárna oblasť, Africká panoráma, Karpatská kotlina a Tropický dom, v ktorých sa návštevník stretne s bohatou zbierkou tropických živočíchov, vegetáciou dažďových pralesov ako aj s ľadovými medveďmi polárneho kruhu, farebných obyvateľov voliér alebo sladkovodnými a morskými rybami v akváriách. V sedliackom dvore sú vidieť pôvodné živočíšne druhy Maďarska.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

ZOO KECSKEMÉT :  ZOO Kecskemét je svojou rozlohou najmenšou zoologickou záhradou Maďarska. Založenie inštitúcie je úzko spätá s 1. Svetovou výstavou poľovníctva. Konala sa v hlavnom meste, po jej skončení boli všetky vystavené živočíchy mestu darované Kecskemét, vrátane symbolu svetovej výstavy, socha daniela. Na podnet tejto udalosti sa mesto v roku 1971 uznieslo, že sa založí zoopark. V súlade s vtedajšími predpismi bola v meste Kecskemét založená zoologická záhrada na ploche 3 ha. Prezentovali sa tu predovšetkým domáca divá zver a pôvodné druhy domácich zvierat. Od roku 2003 prebieha dynamická rekonštrukcia a obnova zooparku. Najväčšími investíciami boli objekt pre tigre, pre medvede, pre opice a pre levy. Postupne sa budujú v prekrásnej prírodnej scenérii rôzne výbehy a voliéry pre vtáky.
 ZOO pri rozvoji sleduje cieľ zachovať existujúce prírodné hodnoty, jeho zhodnotenie a zveľadenie. Pôvodná štruktúra druhov zvierat sa značne rozšírila, prezentujú sa tu vzácne živočíchy všetkých kontinentov.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

TROPICÁRIUM  BUDAPEŠŤ- OCEANÁRIUM :  NAJVÄČŠIE STREDOEURÓPSKE MORSKÉ AKVÁRIUM - Ak chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru tropického pásma, vidieť na vlastné oči exotické zvieratá v ich prirodzenom prostredí a zblízka pozorovať pestrofarebný podmorský svet, navštívte Tropicarium v Budapešti a odneste si so sebou nezabudnuteľný zážitok!

Komplex atraktívneho morského akvária - TROPICARIA, vybudovaný na rozlohe 3000 m², je vybavený špičkovou japonskou technológiou, celý chod komplexu riadi počítačový program. O živé tvory sa stará tím 25 - 30 špecialistov - biológov, veterinárov a ošetrovateľov.  Hlavnou atrakciou podmorského sveta Tropikárium je 1,6 mil. litrové žraločie akvárium s 11 metrov dlhým vyhliadkovým tunelom. Steny akvária sú zhotovené zo špeciálneho 16 cm hrubého nerozbitného panoramatického skla. Návštevníci tak môžu bez obáv obdivovať až dvojmetrových tigrých či hnedých žralokov z Floridy, ktoré patria medzi 10 najnebezpečnejších druhov žralokov. 

Ďalšou mimoriadnou atrakciou je prales, v ktorom je imitovaná skutočná tropická klíma. Medzi obrovskými porastmi sa náhle zotmie, blýska sa a hrmí a na aligátorov začne počas 2 minút padať vlažný tropický dážď. Počas dážďa všetci obyvatelia pralesa náhle ožijú. Pre všetkých návštevníkov je to skutočne vzrušujúci zážitok.V Tropicariu uvidíte tropické a oceánske živočíchy, exotické vtáctvo, najmenšie opice sveta (15 – 20 cm, tzv. hodvábne opice ), aligátory, žraloky, hady, jaštery, pavúky a pod. Živočíchy a tropické rastliny v sladkovodných akváriách pochádzajú z Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Živočíchy a rastliny v morských (slaných) akváriách pochádzajú z Indického oceánu, z Karibského a Červeného mora. Väčšina rôznofarebných rýb rozličných tvarov pochádza z koralových útesov. Navštívte aj vy očarujúci vodný svet Oceanárium v Maďarsku !

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách na požadanie !

PANNONHALMA:  iba hodinku cesty autom od Bratislavy na nachádza krásna historická pamiatka, jedna z najstarších v Maďarsku. Neďaleko mestečka Pannonhlama nájdete rovnomerné benediktínske arciopátstvo založené  približne v roku 996. Stojí na 282 metrov vysokom „ Svätom vrchu Panónie „ ( Mons Sacer Pannoniae ) a patrí k vôbec najstarším historickým pokladom v krajine. Tisícročie po svojom založení, v roku 1996, bolo arciopátstvo zaradené  do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Arcioopátstvo so svojimi mohutnými múrmi a obrovskou plochou vyzerá skôr ako nedobytná pevnosť. V areáli okrme iného nájdete baziliku s kryptou, kláštor, úctyhodnú knižnicu ( a vnej viac než 360 000 zväzkov ), refektár ( mníšsku jedáleň ), chlapčenskú internátnu školu, krásne záhrady, arborétum a podobne. 

Spomínaná knižnica je jednou z dominánt arciopátstva.

Pannonhlama má veľký význam aj z hľadiska kresťanizácie strednej Európy. Prví benediktínski mnísi sa tu usídlili na prelome 10. a 11. storočia a začali konvertovať miestne obyvateľstvo na katolícku vieru. Založili prvú školu v krajine a v roku 1055 napísali prvý dokument v maďarčine. Naprieč storočiami sa v areáli opátstva prerlínali jednotlivé architektonické a umelecké štýly – gotika, barok, romantizmus a ďalšie.

FOTOGALÉRIA

PAMUKKALE: menšie dvojča slávnej atrakcie  v Turecku nájdete aj v Maďarsku.  Málo Slovákov vie, že  netradičné biele travertínové jazierka  sa nachádzajú v maďarskom Egerszalóku , ktorá vznikla vplyvom termálnych vôd, ktoré tam vyvierajú. Prameň objavili pri hľadaní ropy a plynu. Egerszalók sa nachádza pri meste Eger, od Košíc je vzdialený dve hodiny cesty, od Bratislavy tri a pol hodiny. K samotenj liečivej voade sa tam dostali úplen náhodou. V roku 1961 chceli nájsť ropu alebo plyn, namiesto toho sa však dostali k prameňu, pri ktorom nakoniec vytvorili studňu. Druhú potom vykopali v roku 1987. Vtedy sa ich rozhodli pomenovať a zasvätiť Márii a Vendelínovi, ktorý je patrónom životného prostredia.

A prete najväčším ťahákom Egerszalóku je obrovská biela skala s malými jazierkami, ktorá sa rozprestiera takmer na jednej strane kopca. Tá vznikla vplyvom kontaktu minerálov z termálnej vody s vápencom, po ktorom steká. Domáci volajú tento útvar „soľná skala“. Súčasťou areálu sú aj umelo vybudované jazierka, ktoré majú pravidelnejší tvar. Podobné útvary sa okrem Maďarska a Turecka nachádzajú  ešte aj v Amerike v Yellowstonskom parku. Napriek tomu , že jazierka vyzerajú veľmi romanticky , okúpať sa v nich nemôžete. Viaceré z nich sú veľmi malé, takže by ste a do nich nevošli a navyše po skalách steká voda s teplotou nad 60 stupňov, takže nie je možné sa do nej posadiť.

Tunajšie kúpele vyriešili problém s vysokou teplotou postupným ochladzovaním prameňov. Vďaka tomu môžu vodu napustiť do 17 bazénov, ktoré sú určené na plávanie alebo na terapeutické účely. V druhom prípade je teplota vody vyššia a ide len o sedacie kúpele, ktoré sú dobre na zdravie. Kúpele Egerszalók sú známe vďaka dobrému vplyvu na niektoré zdravtné problémy. Vysoký podiel síry vo vode ich pasuje medzi najlepšie termálne pramene vhodné na liečenie kožných chorôb. Voda veľmi dobre pomáha pri ekzéme, akné a psoriáze. Jej zloženie si užijú aj ľudia bez zdravotných ťažkostí, ktorí majú po pár kúpeľoch jemnejšiu a hladšiu pleť. Vo vode sa nachádza ja magnézium a sodík, vďaka čomu poskytuje úľavu pri bolestiach kostí, kľbov a pri svalovej únave.

FOTOGALÉRIA

 

 

 

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.