Vinárstvo a Gastronómia

Maďarsko – preslávená maďarská kuchyňa a krajina vynikajúcich vín.

Maďarsko – preslávená maďarská kuchyňa a krajina vynikajúcich vín!

V Maďarsku všetko chutí výnimočne dobre ! Maďarská kuchyňa má svoj typický charakter a jej korene siahajú k spôsobu prípravy jedál  pastierov.  Je jedno, či si špeciality vychutnávate v nenápadnej vidieckej krčmičke, v tradičnej čárde alebo v elegantnej reštaurácii veľkomesta.Na originálny pôžitok sa môžete spoľahnúť. Maďarské jedlá sú výdatné , pestré a mimoriadne chutné. Chuť a živá červená farba papriky sú dôležitým  komponentom viacerých  tradičných pokrmov. Guláš , perkelt či rybacia polievka sa nezaobíde bez tohto špecifického hungarika. Medzi typickými maďarskými produktmi, tzv. hungarikami, nájdeme aj segedínsku salámu, čabajskú a gyulai klobásku, ovocnú pálenku.Oplatí sa ich nielen ochutnať, ale môžu byť aj vhodným darčekom z návštevy Maďarska.  Medzi najobľúbenejšími sladkými dobrotami nájdete šomloi halušky a dobošovú tortu, ktoré si môžete dopriať v každej dobrej cukrárni a kaviarni. 

Kulinárske zážitky si môžete vystupňovať pohárikom kvalitného maďarského vína z 22 vinárskych oblastí združených do 7 vinárskych regiónov. Maďari sú považovaní za typicky vinársky národ.Pojmy Maďarsko  a  víno patria k sebe ako Taliansko a cestoviny. Ale Maďarsko nie je len Tokajské víno aleboBikavér.  Na výber máte červené vína z oblasti Szekszárd, Villány, Sopron, Eger  alebo biele vína z okolia Balatonu .  Tokajským vínam sa dostalo najvyššie ocenenie, vinohradnícka oblasť je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Vínna kultúra, ktorá v dnešnej dobe prežíva svoju renesanciu, je jedným z najvýznamnejších turistických odvetví, atrakcií krajiny ako turistickej destinácie. Maďarsko patrí medzi tradičných producentov vína v Európe. Vďaka kvalitnej pôde a vhodným klimatickým podmienkam je prevažná väčšina krajiny spôsobilá pre pestovanie viniča. Patrí medzi málo krajín, v ktorých sa darí všetkým známym štandardným odrodám. Vo vinárskych múzeách jednotlivých vinárskych oblastí sú uchované písomné a hmotné artefakty vinohradníckej histórie a kultúry, medzi inými vína starých ročníkov, ktoré už nie sú v obehu. Najväčšou devízou maďarských vín je kompletná paleta klasických druhov, od bielych vín, sýtych červených vín, po sladké prírodné vína.Tajomstvo úspechu spočíva nielen vo vhodných prírodných podmienkach, ale najmä v láske k vínu.

Jágerský vinársky región – Do regiónu patria podhorské oblasti pohorí Mátra a Bükk a okolie mesta Jáger (Eger). Najznámejšie miestne odrody sú Býčia krv (Egri Bikavér), Dievčie hrozno (EgriLeányka) a Rizling vlašský. Z medzinárodných odrôd sú najrozšírenejšie Chardonnay, Muscat Ottonel a Tramín. Z červených odrôd sa posledné roky najviac experimentuje s Pinot Noi.

Nížinný alebo Dunajský vinársky región – Rozprestiera sa medzi Dunajom a Tisou. Skladá sa z 3 vinohradníckych oblastí  ( Csongrád, Hajós – Baja, Kumán- Kunság )  s prevažne piesočnatou, čiastočne sprašovou pôdou. Je regiónom s najväčšou produkciou vína vMaďarsku. V regióne sa pestujú prakticky všetky odrody.

Panónsky vinársky región – Región sa rozprestiera v kopcovitej oblasti medzi Dunajom, Drávou a Balatonom a na južných svahoch pohoria Mecsek. V oblasti Južného Podunajska sa pestujú aj biele odrody, významnejšie sú však červené odrody. Tu sa radia vinárske oblasti Pécs, Szekszárd, Tolna a Villany-Siklós.  Posledné desaťročia sa udomácnili medzinárodné odrody CabernetSauvignon, CabernetFranc a Merlot. Z Merlot sa pripravujú cuveé vína typu Bordeaux, ktoré dozrievajú v nových drevených sudoch. Z bielych odrôd prevažujú Rizling vlašský, Hárslevelű (Lipovina), Rizling rýnsky a Chardonnay.

Vinársky región Balaton – Patria sem vinohradnícke oblasti južného a severného brehujazera Balatonu a oblasti Zala a Somló. Pre oblasť sú typické biele vína so špecifickými vlastnosťami. Najrozšírenejšou odrodou je Rizling vlašský.Vinárske oblasti : Badacsony, Balatonfűred-Csopak, Horný Balaton, Južný Balaton-Balatonboglár, Nagy- Somló, Zala- Balatonmellék.

Vinársky región Severného – Zadunajska– Patria sem oblasti okolo Budína a oblasti pri Dunaji severne od Budapešti. Pestujú sa tu výlučne biele odrody. Najvýznamnejšie sú medzinárodné odrody Chardonnay, Sauvignon Blanc, Rizling rýnsky, Tramín a Muškát Ottonel, ale pestujú sa aj tradičné odrody, ako Rizling vlašský, Dievčie hrozno a Ezerjó („Tausendgut“) Vinárske oblasti : Ászár- Neszmély, Etyek- Budín, Mór, Pannonhalma-Sokoróalja.

Vinársky región Sopron – Patrí sem jediná vinohradnícka oblasť. Mesto Sopron a jeho vinohradnícka oblasť je zo zemepisného a kultúrneho hľadiska príbuzná s rakúskym Burgenladom. Sopron je „hlavným mestom“ Modrej frankovky.

Vinársky región Tokaj - Tokaj so svojimi sladkými a sýtymi vínami a špeciálnej technológie výroby využívajúc blahodarné účinky ušľachtilej pliesne Botrytis Cinerea reprezentuje taký jedinečný štýl, že si zaslúži byť zaradený do samostatného regiónu. Vína typu Aszú a Szamorodni vyrobené z odrôd Furmint, Hárslevelü a Muškát žltý sú jedinečné v celej Európe.

FOTOGALÉRIA

Fotogalerie
Ako väčšina všetkých stránok na internete aj tento web využíva cookies s cieľom uľahčiť používateľom používať naše webové stránky. Ďalším používaním webu súhlasíte s ich využívaním.